15 rajzolási technika, hogy úgy rajzolj, akár egy profi
Szeretnél Te is úgy rajzolni, akár a profik? A rajzolást a legjobban úgy lehet megtanulni, ha gyakorolsz! Ezért nyugodtan ragadj egy papírt, és kövesd a hobbis.hu 15 legnépszerűbb rajzolási technikáját, amelyek segítségével Te is úgy rajzolhatsz, akár egy profi! Ezen technikák kombinálásával mélységet, kontrasztot és saját, egyedi stílust adhatsz a rajzaidnak. Készen állsz? Vágjunk bele!
A rajzolásban az a legjobb, hogy nem igényel olyan sok kiegészítőt. Mindössze egy ceruzára, egy papírra, radírra és hegyezőre lesz szükséged. Ha nem vagy biztos abban, hogy mely ceruza lenne számodra az igazi, akkor ugorj az utolsó szakaszra!
1. Rétegezés árnyékolással
Az előrajzolás gyakorlatilag a rajzod első rétegeként működik, így ez képezheti a rajzolás első szakaszát. Ez különösen igaz azokra a rajzokra, ahol nagyobb pontosság és időbefektetés szükséges.
Rajzolj egy finom, világos vonalat, hogy körvonalazd a téma fő vonásait! Majd ezt követően építs erre a rétegre árnyékolási rétegekkel! A rajz pontosságának javítása érdekében először egy másik papírlapra készíts vázlatot, majd azt pauszpapírral vagy rácsos módszerrel átviheted.
2. Árnyékolási technikák
A sraffozás, a pöttyözés és a tónusos vázlatrajzolás mind az árnyékolási technikák típusai. Ezekkel a technikákkal értékeket hozhatsz létre a művedben. A rajzolás során az érték egy szín világosságát vagy sötétségét jelenti. Tehát ezekkel a különböző árnyékolási technikákkal kiemelkedő fénypontokat és árnyékokat hozhatsz létre, majd mélységet és formát adhatsz a rajzodnak.
3. Sraffozás
A sraffozás a párhuzamos vonalak létrehozásának technikája, amellyel a fény és az árnyék illúzióját keltheted. Az egymáshoz közelebb húzott vonalak sötét értékek létrehozását teszi lehetővé, az egymástól távolabb húzott vonalak pedig fénypontokat és középtónusokat hoznak létre a rajzban. A legsötétebb területekhez gyakorolj nagyobb nyomást a ceruzára!
Hobbis.hu tipp: a sikeres sraffozáshoz tartsd lazán a ceruzát! Tehát ahelyett, hogy erősen nyomnád a ceruzát, és a csuklódat használnád a rajzoláshoz, próbálj úgy rajzolni, hogy a csuklódat egyenesen tartod, és csak a könyöködet mozgatod! Ez hosszabb, könnyedebb, lendületesebb vonalakat eredményez a sraffozott vonalaknál. Az extra hosszú sraffozott vonalakhoz próbáld meg a könyöködet egy helyzetben tartani, és a válladat mozgatva vonalakat húzni! Alapvetőnek tűnhet, hogy hogyan tartsd a ceruzát, azonban, ha autodidakta művész vagy, az alapokat könnyű kihagyni.
4. Keresztes sraffozás
A sraffozás egyik fajtája a keresztes sraffozás, amely során párhuzamos vonalakat húzunk egymás mellé, hogy világos és sötét tónusok szülessenek. Lehet, hogy nem is gondoltad volna, azonban Rembrandt is ezt a rajzolási technikát használta a metszetein és a tusrajzain. Ez egy sokoldalú technika, mivel tollal, grafittal és szénnel is dolgozhatsz.
Ezt a technikát a listán szereplő többi technikával együtt is alkalmazhatod a különféle hatások eléréséért. A kereszt sraffozás csodálatos textúrákat eredményez, ha közelről nézed a rajzot, ha pedig távolabbra lépsz, simább árnyékolásként jelenik meg.
5. Stippling- pontozás
A sraffozáshoz hasonlóan a stippling egy olyan technika, amely ismétlődő mintázatot hoz létre a papíron úgy, hogy a világos és a sötét területeket közvetítse a rajzban.
Használj pontozást az árnyaláshoz! Így a sötétebb és a világosabb területek megjelenítéséhez igazítva variálhatod a pontozás sűrűségét.
Hobbis.hu tipp: ne feledd, hogy ha hegyezetlen ceruzát használsz, a pontok vastagabbak lesznek! Egy lágyabb ceruza sötétebb jeleket ad, míg egy kemény ceruza világosabbakat. A mechanikus ceruzák kiválóan alkalmasak erre a technikára.
6. Tónusos vázlatkészítés
Ez az árnyékolási technika elég egyszerű és a legintuitívabb az összes rajzolási technika közül. Nyomd meg a ceruzát ott, ahol az árnyékokat szeretnéd elhelyezni a műben!
Az egyenletes árnyékolás érdekében tartsd kissé ferdén a ceruzát, és finoman mozgasd előre-hátra! A kihegyezetlen ceruza lágyabb vonalakat eredményez, így az is lényeges, hogy puha ceruzát használj! A 2B és 8B közötti ceruzák tökéletesen működnek, attól függően, hogy mennyire sötét árnyékolást szeretnél elérni.
7. Scumbling
A scumbling egy másik árnyékolási technika, ahol kis kör alakú jeleket rétegeznek egymásra, hogy texturált megjelenést hozzanak létre. A köröknek nem kell rendezettnek lenniük. A rajz sötétebb területeihez helyezz nagyobb nyomást a ceruzára! Ha színes ceruzával rajzolsz, különböző színeket rétegezhetsz egymásra, hogy megváltoztasd a tónusokat és árnyalatokat.
8. Laza vázlatkészítés
Ez a vázlatkészítésnek egy olyan megközelítése, amely egy lazább és könnyedebb stílus hatását kelti. Hasznos technika, különösen akkor, ha kezdő vagy, és csak a pontos, finom vonalakra törekszel.
A laza vázlatkészítéssel megtervezheted a kompozíciókat, és gyakorolhatod a pontos rajzolást anélkül, hogy aggódnál a hibák miatt. Készíts egy laza vázlatot, mielőtt elkezdenéd megrajzolni a végleges körvonalakat, így utólag kitörölheted a vonalak azon részeit, amelyek nem illenek a rajzodhoz!
Ezzel a megközelítéssel a cél az, hogy a nagy egészre - a kompozícióra és a különböző elemek összjátékára - összpontosíts. Opcionálisan törölheted a rendetlen vonalakat, és utólag hozzáadhatod a részleteket, vagy meghagyhatod a rajzot vázlatként.
9. Gesztus rajzolás
Ez technika hasonló a laza vázlat készítéséhez, de a cél a téma mozgásának kifejező módon történő megragadása. A gesztus rajzolás főként az emberi alak rajzolására, valamint az alak mozgásának és pózának megragadására vonatkozik.
Hobbis.hu tipp: ennél a technikánál az a cél, hogy gyors legyél, és ne gondolkozz túl sokat a vonalak elhelyezésén! Egy rajzra körülbelül egy percet célszerű szánni. Ne gondolj a részletekre, például az arckifejezésekre vagy a kezekre, csak az alak formájára koncentrálj! Ez az alakrajzolás első szakaszának részét képezheti. A gesztus rajzolás remek rajzgyakorlat portrérajzolók számára.
10. Vegyes rajzolási technikák grafittal
A grafit, a szén és az olajceruza is elég könnyen keverhető. Minél puhább a ceruza, annál könnyebb lesz elegyíteni. Az optimális keveréshez használj 4B és 8B közötti ceruzákat! A művészek az elegyítést a realisztikus hatások létrehozására használják.
Hogyan állj neki? Először is készíts egy tónusvázlatot, majd győződj meg róla, hogy a rajz sötétebb területein nyomást gyakorolva megfelelő kontrasztot hoztál létre! Ezután az elegyítéshez vegyél elő egy papírcsonkot, és dörzsöld bele a ceruzát! Látnod kell, hogy a ceruza nyomai eltűnnek, és csak sima, összemosott árnyalatok maradnak. Ha nincs papírcsonkod, akkor az ujjaddal is keverheted!
Hobbis.hu tipp: egy nagyszerű trükk a legsimább grafittal történő elegyítéshez az, ha némi grafitport ecsetelsz a papírra. Fedd le az árnyék nagy területeit! Azok a területek, amelyekre a port felhordtad, simának, és ceruzafoltoktól mentesnek fognak tűnni.
11. Vonalak satírozása és radírozása
Egy másik technika, amellyel világosabb árnyalatokat érhetsz el, ha a ceruzavonalakat leemeled a papírról, hogy a fehér fénypontok láthatóvá váljanak. A pontos kiemelések létrehozásához szerezz be egy jó minőségű radírt! Ezt használhatod az ultravékony vonalak radírozására vagy a finom részletek,- például hajszálak- kiemelésére egy portréban.
Egy másik típusú radír, amely nagyszerűen működik ehhez a technikához, az a gyúrt gumiradír. Ez a típusú radír puha és formázható. Formázd hegyesre, hogy kis területeket radírozhass, vagy görgesd végig a papíron, hogy nagy területeket emelhess ki a ceruzából!
12. Frottázs- átdörzsölés
Használd ezt a technikát texturált papíron! Tartsd ferdén a ceruzádat úgy, hogy a ceruzahegy teljesen oldalra fektetve, laposan legyen a papíron! Ezután húzd a ceruzát előre-hátra! Ha akvarell papírra rajzolsz, a papír textúrája át fog látszani.
Akár egy tárgyat is elhelyezhetsz egy papírlap alá, majd a frottázs technikával felveheted a tárgy részleteit. A gyerekek ezt a technikát imádják, különösen falevelek, pénzérmék, egyéb tárgyak körberajzolásánál.
13. Négyzetrácsos technika
A négyzetrácsos technika során rajzolj sűrű vonalakat a papírra, hogy egy tömör forma jöjjön létre! Ezután a papírba satírozott elemet a ceruza oldalával árnyékolva rajzold át.
Átmenetet vagy sávot könnyedén készíthetsz- szerezz pauszpapírt, és ceruzával rajzold át azokon a helyeken, ahol fehér kiemeléseket szeretnél látni!
14. Kontúr rajzolási technika
A kontúrvonalak az élek és részletek körvonalait mutatják. Emeld ki a vonalakat úgy, hogy megmutathasd a téma háromdimenziós formáját! A sötétebb vonalak az adott téma közelebbi területeit, a világosabb vonalak pedig a távolabbi területeket jelölik.
15. Részletmunka
A részletek mélységet adnak a rajznak. Ehhez az aprólékos munkához mindenképp győződj meg arról, hogy a ceruzád finomra van hegyezve! Ehhez elengedhetetlen egy jó minőségű hegyező.
Az extra pontosság érdekében tartsd a ceruzát meglehetősen közel a hegyéhez! A rendkívül részletes rajzolás alapos megfontolást igényel, és időbe telik, azonban megéri!
Milyen kellékekre van szükségem a rajzoláshoz?
- Ceruzák: egy minőségi grafitceruza Kísérletezz szénnel és színes ceruzákkal, ha különféle effektusokat szeretnél elérni a rajzolással!
- Hegyező: egy megfelelő hegyező megóvja a ceruza anyagát, megakadályozza a törést, és kardhalszerűre hegyezi a ceruzákat.
- Radír: egy profi radírral ultrafinom részleteket törölhetsz. A gyúrt radír puhább és kíméletesebb a papírszálakhoz. A grafit radírozásában is igazán hatékonyak. Nagyobb nyomással pedig teljesen eltüntetheted a ceruza nyomokat.
- Papír: a rajzpapír különböző textúrájú és vastagságú lehet. A karton sima és vastag, ezért kiváló választás lehet a részletesebb munkákhoz és a sima árnyékoláshoz.
- Vázlatfüzet: Ez a vázlatfüzet például vastag, és minőségi papírlapokkal rendelkezik.
Oldalunkon minden rajzolási kelléket megtalálsz a profi rajzok elkészítése érdekében. Ne habozz, gyakorolj bátran, és fedezd fel, hogyan válhatsz Te is profi rajzművésszé!
linkek helye